TatilYaz Tatili

Türkiye’nin En Güzel 5 Plajı

Tarihi, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile en özel ülkelerden biri Türkiye. Bu yazımızda ülkemizin en güzel 5 plajını sizler için sıraladık.

1 – Ölüdeniz – Fethiye

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırları içinde bulunuyor. 2006 yılında sanal ortamda yapılan bir anket sonucu ‘ Dünya’nın en güzel kumsalı ’ seçilmiştir. İster sahilde yürüyüş yapabilir, isterseniz de ormanda bol bol oksijen alabilirsiniz. Ölüdeniz’de yapılabilecek güzel aktivitelerin başında yamaç paraşütü geliyor. Tekne turu ve Likya yolu yürüyüşleri de bölgede yapılabilecek en güzel aktivitelerden. Ölüdeniz’e kadar gelmişken Kelebekler Vadisi,  Kabak Koyu, Belcekız, Faralya’yı da mutlaka görmelisiniz.

2 – Didim Altınkum – Aydın

Adını sarı renkteki kumlardan alan Altınkum, Didim sınırları içinde yer alıyor. Sığ ve berrak denizinde sabahın ilk saatlerinde yüzmek mükemmel oluyor. Plaja 6 km uzaklıkta Apollon Tapınağı bulunuyor. Altınkum’a gidenlerin görmesini tavsiye ediyoruz.

3 – Kaputaş – Kaş

Kaputaş,  Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Denizin turkuaz rengine bayılacaksınız. Bu rengini denizin altındaki kaynak sularından ve dağlardan gelen doğal minerallerden alıyor. Plaja tekne turları ile ulaşmanız büyük kolaylık sağlıyor. Kara yolunu tercih ederseniz eğer yaklaşık 200 basamak inip çıkmanız gerekiyor.

4 – Çeşme Ilıca – İzmir

Doğal bir termal havuzu yapısında olan plaj, İzmir’in Çeşme ilçesi sınırları içinde yer alıyor.  Termal yapıda olmasının nedeni ise suyun içinde kaynayan sıcak termal suları. Hem keyifli hem şifalı bir plaj J

5 – Bozcaada – Ayazma

Ayazma Yunanca’da kutsal su anlamına geliyor. Suyu oldukça soğuk olan Ayazma, yaz aylarında tam bir kaçış noktası. Soğuk su sevmeyenlerdenseniz Ağustos ayı doğru bir tercih olacaktır. Turkuaz görünümü ve ışıldayan kumları ile tam bir doğa harikası!

 

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Türkiye’nin En Güzel 5 Plajı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close