Mekan ÖnerileriTarihi, Turistik

Tarihin Başlangıcı Çatalhöyük

Çatalhöyük, Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağlarda, Orta Anadolu’da, günümüzden 9 bin yıl önce bilinen ilk yerleşim yerleşim yeridir. Çatalhöyük doğu ve batı yönlerinde olmak üzere yan yana iki höyükten oluşmaktadır. Çatalhöyük yerleşik hayata geçişle birlikte tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişime öncülük etmiştir. Yeni evlerin sürekli yapılması ile günümüzde 21 metre yüksekliğe sahip Höyük’te 18 yapı katı açığa çıkarılmıştır. Doğudaki höyük Neolitik, batıdaki ise Kalkolitik döneme tarihleniyor.

Çatalhöyük’teki konutlar birbirine bitişik olarak planlanmış ve evlerin kapısı çatılarda. Çatılara tahtadan yapılmış bir merdivenle çıkıldığı düşünülüyor. Yan duvarların iç taraflarında ocak bulunuyor. Her evde en az bir platform var ve ölülerini bu platformların altlarına gömüyorlar. Yani konutlarda ölülerle beraber yaşam söz konusu. Bu durum ata kültü ile ilişkilendiriliyor. Ölülerin yanlarında ise diğer dünya inancını gösteren ölü hediyeleri bırakılıyor. Çatalhöyük’te bulunan sanat eserleri arasında pek çok farklı hayvanın betimlendiği figürler var.

Çatalhöyük 2012 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Çatalhöyük Konya merkeze 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Konya’ya tatile giderseniz Çatalhöyük’e uğramanızı tavsiye ediyoruz.

 

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close