Mekan ÖnerileriTarihi, Turistik

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin, Maçka ilçesinde ki, Altındere vadisinden geçen deresinin batı yamaçlarında Kara tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Rum Ortodoks manastır ve kilisesidir. Tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela’dır.

 

 

Meryem Ana adına  kurulan manastırın “Sumela” adını “siyah” anlamına gelen “melas” sözcüğünden aldığı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar’ dan geldiği düşünülmekte ise de, Sumela kelimesi buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir. Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13’üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor. Rivayete göre Atina’lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş tarafından kurulan manastır 6.yüzyılda imparator Justinianus’un isteği üzerine dönemin Generalerinden Belisarios tarafından onarılmıştır. Bununla birlikte manastırdaki fresklerde sıkça yer alıp, özel bir önem verilen Trabzon İmparatoru III. Aleksios’un (1349-1390) manastırın gerçek kurucusu olduğu sanılmaktadır.

 

 

Trabzon’a gittiğinizde gerek tarihi gerek kültürel özellikleriyle kesinlikle görülmeye değer yerlerden birisi olmaktadır.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Sümela Manastırı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close